Spis treści:
- Historia i opis rasy mastifa tybetańskiego
- Mastif tybetański – wymiary i wygląd
- Mastif tybetański – leczenie
- Mastif tybetański – charakter
- Mastif tybetański – rozmnażanie
- Mastif tybetański – stawka dla młodych szczeniąt
Mastif tybetański ma kilka imponujących cech, których nie można zignorować. Dzięki powstaniu nowych linii hodowlanych – europejskich, psy te uzyskały nowy wymiar temperamentu. Osoby delikatniejsze stały się niezwykle widoczne, także w Polsce. Na pewno ma na to wpływ niecodzienny wygląd Mastifa Tybetańskiego – przypominający lwa.
Historia i podsumowanie reprodukcji mastifa tybetańskiego
Mastif tybetański zaliczany jest do najstarszych i najbardziej mistycznych ras psów domowych. Pochodzi z okolic Tybetu, z miejsc górzystych i naprawdę niesprzyjających.
W Tybecie mastifa nazywano „bdquo; bdquo; do khyi, co luźno utożsamiane oznacza połączone, taki tytuł nie został mu nadany bez powodu.Dołącz do nas https://psiacometa.pl/ile-wazy-mastif-tybetanski/ stronie internetowej W dawnych czasach mastify, ze względu na swój wrogi charakter, łączono przy wejściu do namiotu kempingowego, aby mogły chronić swoich właścicieli przed niebezpieczeństwem. Khyi był popularny wśród nomadów, gdzie pełnił funkcję obrońcy i bronił się przed dzikimi zwierzętami, takimi jak wilki i niedźwiedzie. Ma solidną reakcję obronną, dlatego także w rejonach, w których już nie zamieszkuje, broni swojego właściciela przed wszelkiego rodzaju włamywaczami.
Pierwsze wzmianki o tego typu psach domowych sięgają czasów poprzedzających naszą erę! Arystoteles opisał tego rodzaju psa w latach około 384 roku p.n.e., a później w XIII wieku Marco Polo. Mastify tybetańskie dotarły do Europy dopiero w połowie XIX wieku.
Mastif tybetański – wymiary i wygląd
Ta rasa zwierząt domowych może osiągać ogromne rozmiary! Khyi pochodzą od ogromnych typów. Solidna konstrukcja korpusu jest dodatkowo wzmocniona mocną i bogatą warstwą, szczególnie w okolicy gardła, gdzie rozwija się kryza. Samce Mastifów Tybetańskich osiągają w kłębie 66 centymetrów, a suki nieco mniej – 61 cm. Dodatkową intrygującą kwestią jest Mastif Tybetański i jego waga, mężczyźni mogą oceniać na około 70 kg, kobiety są nieco lżejsze, maksymalnie na 55 kilogramów. Najcięższe mastify tybetańskie osiągają masę ciała 115 kg!
Prosty grzbiet, głęboka klatka piersiowa i muskularne łapy z dozwolonymi wilczymi pazurami. Ogon musi być przekręcony, zad na bok. Głowa mastifa ma silnie zaznaczony stop, jest masywna. Oczy są głęboko osadzone, ciemne, a uszy opadające w kształcie serca.
Kolor i warstwa mastifa tybetańskiego
Do khyi ma bardzo gęstą sierść z dużą ilością podszerstka. Włos jest gęsty i długi. Największa kryza opiera się na szyi i ramionach, tworząc coś w rodzaju kryzy.
Dozwolone kolory to: czarny, czerwony, niebieski, brązowy, złoty, szary. Każdy z nich może być w wersji tan. Dodatkowo włączone są małe oznaczenia na kończynach i gwiazda na górnej części tułowia.
Mastif tybetański – pielęgnacja
Proces pielęgnacji psa jest specyficzny i wymaga specjalistycznych kosmetyków. Zaleca się regularne czyszczenie Mastifa, na rynku dostępne są szczotki i grzebienie dostosowane do konkretnej gęstości nioski. Nie zaleca się częstego czyszczenia doga tybetańskiego, jeśli nie ma takiego wymogu, a wystarczy miesiąc. Warto sięgać po specjalistyczne szampony, które wygładzają i nawilżają sierść zwierzaka. Dodatkowo pamiętaj o umyciu oczu i uszu psa, aby zapobiec infekcjom w tych miejscach.
Mastif tybetański – charakter
Początkowe wersety, które do dziś można spotkać w ich ojczyźnie, charakteryzują się intensywnością i wrogością. Coraz częściej bronią zdrowia swoich mieszkańców. Selekcja hodowlana w krajach europejskich umożliwiła utrwalenie spokojniejszego i łagodniejszego usposobienia tych psów domowych. Niemniej jednak europejskie mastify tybetańskie są nadal niezwykle nastawione i agresywne w stosunku do nieznanych osób. Są to bardzo oddane zwierzęta, które szybko przywiązują się do swoich właścicieli i chronią ich do ostatnich sił. Ze względu na swój dominujący charakter lubią kontrolować, dlatego rasę tę poleca się doświadczonym hodowcom, którzy będą w stanie okiełznać zwierzaka.
Te psy domowe wyróżniają się fenomenalnym traktowaniem i silną osobowością, dlatego tak ważne jest szkolenie zwierząt. Posłuszeństwa powinniśmy uczyć nasze psy już od najmłodszych lat. Naturalnie Mastif Tybetański jest psem łagodnym, wymagającym jeszcze więcej uwagi i wytrwałości podczas treningu. Te psy domowe nie mogą być trzymane w klatkach stale, odmawiane im kontaktu z innymi zwierzętami czy osobnikami – mogą wtedy szybko stać się dzikie, co będzie powodować zaburzenia zachowania, a nawet agresję.
Mastif tybetański – rozmnażanie
Mastif tybetański wymaga właściwej strategii i leczenia już jako szczeniak, dlatego hodowla mastifa tybetańskiego nie należy do najprostszych. Decydując się na tę konkretną rasę musimy uzbroić się w wytrwałość i okazać psiemu posłuszeństwo. Zaleca się przyzwyczajenie zwierzaka do łańcuszka lub założenia obroży, gdyż jeśli zaniedbamy tę kwestię, pokazywanie dorosłemu Mastifowi takich rzeczy może być uciążliwe.
Młode szczenięta szybciej chłoną wiedzę, to moment, w którym pies poznaje swojego właściciela, zaczyna mu ufać. Relacja pies-pan jest w przypadku tego typu szczególnie istotna. Mastif tybetański często ujawnia raczej wrogie zachowania w stosunku do nieznanych osobników, dlatego właściciel musi posiadać umiejętność uspokojenia zwierzaka.
Mastif tybetański – ocena szczeniąt
Mastif tybetański to rasa, która zyskuje coraz większą atrakcyjność i sławę, także ze względu na swoją cenę. Czerwony Mastif Tybetański jest jednym z najbardziej pożądanych i jednocześnie najdroższych gatunków. W niektórych hodowlach czerwony mastif tybetański może kosztować nawet milion złotych. Harmonogram tak młodego szczeniaka nie jest duży, ludzie czekają nawet kilka lat na kwalifikację do mastifa rudego.
Najdroższy czerwony mastif tybetański kosztował około 8 milionów złotych. Na pozycjach uznawany jest za jednego z najdroższych psów na świecie, wielu uważa, że to wszystko przez niecodzienny wygląd mastifa. Sierść i jej grubość nie są regularne, ponadto niezwykłe podobieństwo do niedźwiedzia przyciąga kilku hodowców. Mastif w Europie uważany jest za zwierzaka z najwyższej półki, Tybet postrzega go jako obrońcę, którego głównym zadaniem jest ochrona domostw wędrowców przed dzikimi zwierzętami.